X
تبلیغات
نماشا

آموزش گام به گامASP قسمت دوم

شنبه 4 آذر 1391 ساعت 05:46 ب.ظ
ASP شامل دوبخش می باشد:

1- کدهای برنامه نویسی
2- کدهای HTML. کدهای برنامه نویسی میتوانند به وسیله تعدادی از زبانهای دست نویس (Scripting Language) نوشته شوند.

یک زبان دست نویس(Scripting Language) یک دستور زبان مخصوص است که برای اجرای دستورات بر روی کامپیوتر استفاده می شود.
زبانهای اسکریپت نویسی دست نویس(Scripting Language) مربوط به وب که محبوب می باشند عبارتند از: VBScript و JavaScript. وقتی یک صفحه ASP درست می کنید، شما میتوانید از یکی از چهار زبان برنامه نویسی استفاده کنید.(شبیه به دستورات زبان Visual Basic)

تعریف زبانهای دست نویس

VBScript: معمولترین زبان برنامه نویسی تحت وب برای ASPمی باشد.
JScript: شبیه به JavaScript میباشد.
PerlScript: شبیه به زبان Perlمیباشد.
Python: یک زبان اسکریپت نویسی قدرتمند می باشد که بطور معمول برای توسعه وب به کار می رود.
حال، چطور یک سرویس دهنده وب تعیین می کند که سرویس گیرنده یک صفحه HTML ایستا را درخواست کرده است یا یک صفحه ASP را؟ سرویس دهنده وب بوسیله پسوند صفحه وب، این موضوع را تعیین می نماید. به همین دلیل است که وقتی شما یک صفحه ASP را ایجاد می کنید باید پسوند آن را .aspقرار دهید. با این کار سرویس دهنده وب می فهمد که قبل از فرستادن خروجی برای سرویس گیرنده باید کد برنامه نویسی را پردازش نماید.
اجازه دهید به صورت مختصر به یک صفحه ASP نمونه نگاهی بیندازیم. کد زیر شامل کدهایی می باشد که زمان و وقت فعلی را نمایش میدهند. برای اجرای کد شما در ابتدا نیاز به یک خدمات دهنده وب بر روی کامپیوترتان دارید. در این مورد در قسمت اجرای صفحات ASP بحث خواهیم نمود. در حال حاضر کد زیر را به منظور این ببینید که یک صفحه ASPچگونه بنظر میرسد اجرا نمایید.


کد:
<%"@Language="VBScript %>
<html>
<body>
The current time is:
<% ()Response.Write Time%>
</body>
</html>


توجه کنید که کد ASP بوسیله علامت <% %> احاطه شده است. وقتی یک صفحه ASP از یک سرویس دهنده وب درخواست می گردد، سرویس دهنده وب به طور کامل همه کدهای مابین علامت <% %> را قبل از فرستان خروجی برای سرویس گیرنده پردازش می کند. کد بالا ممکن است شباهت زیادی به فایل HTML واقعی داشته باشد. در حقیقت، تنها کد ASP خطوط 1و 5 می باشد. خط 1 به سرویس دهنده وب اطلاع میدهد که زبان Scripting در این صفحه ASP بکار رفته است. آن هم از نوع VBScript. به خاطر بیاورید که یک صفحه ASP می تواند از یکی از چهار زبان اصلی اسکریپت نویسی استفاده نماید.برای تعیین کردن یک زبان اسکریپت نویسی، برای یک صفحه ASP، شما از فرمان Language @ استفاده می کنید. اگر می خواستید از JScript بجای VBScript در مثال بالا استفاده کنید، باید خط اول کد بالا را بصورت زیر بنویسید:

کد:
<% "Language= "Jscript@ %>


خط دوم از کد بالا وقت و زمان فعلی را نشان میدهند. تابع ( ) Time یک تابع VBScript می باشد .قسمت Response.Write نتایج حاصل از تابع ( ) Time را به سرویس گیرنده به عنوان خروجی می فرستد.

اگر یک سرویس دهنده وب مابکروسافت بر روی کامپیوترتان دارید، میتوانید کدهای بالا را آزمایش نمایید. یک فایل با نام current-time.asp ایجاد کرده و آنرا در دایرکتوری ریشه سایت وب(wwwroot) خود قرار دهید. سپس ،مرورگر مورد علاقه خود را باز کرده و صفحه ASP را ببینید.
URLی که شما باید تایپ کنید به صورت زیر است:

کد:
http://localhost/current-time.asp


خروجی:

کد:
The current time is: 10.26.57 AM


ادامه دارد...    


منبع:میکرو رایانه

نظرات (1)
شنبه 4 آذر 1391 ساعت 10:20 ب.ظ
سلام خوش حال شدم که با شما آشنا شدم
وب شما هم خیلی عالیه
من وب شما رو لینک کردم
شما هم منو با عنوان عاشقان گهر لینک کنید
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد